U hali „Aleksandar Nikolić“ završeno je 61. izdanje međunarodnog boks turnira dugog i bogatog nasleđa „Beogradski pobednik – Memorijal Branko Pešić“. Turnir, koji već dugi niz godina spada u A kategoriju prema Svetskoj bokserskoj federaciji, ove godine ugostio je 93 boksera i 35 bokserki iz 16 zemalja sveta, od Bolivije, preko Bangladeša, do Francuske, Rusije, Kipra, Belgije, Kazahstana, Jermenije…

Pod pokroviteljstvom Grada Beograda, uz podršku glavnog sponzora MTS-a i u organizaciji Bokserskog saveza Srbije, uz direktni TV prenos na TV Areni Fight, turnir je prikazao visok kvalitet boksa iz različitih delova sveta, a najbolju ekipnu izvedbu pokazali su reprezentativci Kazahstana, osvajači pehara za najbolju selekciju ovog takmičenja, koji je selektoru tog tima uručio direktor Bokserskog saveza Srbije, Mane Marčeta.

U finalnoj večeri, nakon deset borbi u ženskoj konkurenciji, gledali smo 13 muških borbi u kojima je fantastičnu partiju pružio kapiten boks selekcije Srbije, superteškaš Vladan Babić, savladavši kolegu iz Kazahstana, Oizasa Bukaeva, rezultatom 4:0.

„Bio je težak meč, teži nego što sam očekivao, ali potrudio sam se da iskoristim poslednji atom snage i pobedim. Veliku podršku mi je pružila publika koja je došla da me gleda. Ovo je odlična priprema pred Evropsko prvenstvo koje će se održati ovde u Beogradu. Nadam se da će sve proći dobro kao na ovom turniru, i idemo po još zlatnih medalja“, rekao je kapiten Babić, koji je proglašen za najboljeg domaćeg boksera ovog turnira. Pehar mu je uručio Tadija Kačar.

Ovaj turnir predstavlja jednu od poslednjih provera snage i kapaciteta za bokserke i boksere koji će učestvovati na Evropskom prvenstvu za seniorke i seniore, koje će se održati upravo u hali „Aleksandar Nikolić“ od 15. do 29. aprila 2024.

Zlatnu medalju za Srbiju na 61. memorijalu „Branko Pešić“ osvojio je i Nazif Sejdi, koji je nakon žestoke borbe u tri runde u kategoriji do 63.5 kg pobedio Francuza Antara Badra rezultatom 3:2. Proglašeni su za najborbeniji par ovog takmičenja u muškoj kategoriji, a nagrade su im uručili Žika Jelesijević i Milivoje Bašić.

„Mnogo teži meč nego prethodni, jer je protivnik bio potpuno drugačiji, a i na prethodnom meču sam dosta potrošio snage. Bilo je veoma napeto, ali na kraju je sve dobro završilo. Hteo sam zlato i uspeo sam da ga osvojim“, istakao je Sejdi.

Za najboljeg boksera turnira proglašen je reprezentativac Crne Gore, Tomislav Đinović, koji je u kategoriji do 60 kg savladao Rusa Aršaka Tovmasiana rezultatom 4:1. Šampionski pehar uručio mu je trostruki osvajač „Beogradskog pobednika“, Ivan Ribać. Za najboljeg tehničara proglašen je Rus, Ramazan Dadaev, a nagradu je primio od Dragana Vujkovića. Najbolji strani bokser je svetski šampion Rus, Šarabutdini Ataev, a nagradu je primio od Mirka Puzovića. Za najboljeg sudiju u ringu proglašen je Blažo Jabučanin iz Crne Gore, a pehar mu je uručio Neša Vuković.

Sjajne partije u finalnoj noći pružili su i srpski reprezentativci Omer Ametović i Almir Memić. Oba srpska boks asa su za nijansu izgubila od svojih protivnika iz Kazahstana. Prošlogodišnji osvajač „Beogradskog pobednika“, Ametović, borio se protiv dvostrukog svetskog šampiona, Sanžara Taškenbaeva, dok je Memić u pohodu na zlato zaustavljen od Kazahstanca Diasa Molžigitova.

Specijalni gosti „Beogradskog pobednika“ bili su generalni sekretar EUBC, Kiril Šekutev, kao i potpredsednik EUBC, Sumaid Halilov.

Izvor: Bokserski savez Srbije